Informacje o Gminie

 Koprzywnica leży w województwie świętokrzyskim w południowo – zachodniej części powiatu sandomierskiego. Gmina położona jest przy drodze krajowej Kraków – Sandomierz na krawędzi doliny Wisły. Powierzchnia gminy wynosi około 6 935 ha, a samego miasta 1 788 ha.

Przez miasto przepływa niezwykle urokliwa rzeczka – prawdziwe eldorado dla wędkarzy łowiących pstrąga – Koprzywianka, na której to nieopodal kościoła św. Floriana usytuowany jest Zbiornik wodny Koprzywianka w skład którego wchodzi zbiornik „Danusia” i „Hania”, w którym łowić można ryby spokojnego żeru, a także drapieżne szczupaki i okonie.

Teren na którym leży Koprzywnica to miejsce, gdzie przed wiekami rozciągała się pierwotna Puszcza Sandomierska. Dziś nie ma już śladu po prastarych borach, można jedynie spotkać pojedyncze pomnikowe okazy drzew. Nie oznacza to jednak, iż w okolicach Koprzywnicy brakuje lasów. Od południa i zachodu miasto otaczają piękne lasy iglaste (przeważnie sosnowe) i liściaste, które są niezwykle bogate w runo leśne.

Krajobraz w okolicy Koprzywnicy jest bardzo urozmaicony. Tworzą go pagórki opadające ku dolinie Wisły, liczne wąwozy, pasy pól uprawnych, łąk, sadów, niewielkie zagajniki, jak i duże lasy.

Skip to content