Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Koprzywnicy działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2015 r.,poz. 1286, z późn. zm.). W jej skład wchodzą osoby powołane przez Burmistrza Miasta i Gminy Koprzywnica
- Ewa Wilk-Siwecka (Poradnia Terapii Uzależnień w Sandomierzu tel. 15 833 07 31 lub 530 566 783) – Przewodnicząca
- Maria Banaś – Wiceprzewodnicząca
- Marek Majkowski – Członek
- Mirosław Żyła – Członek
- Andrzej Strojnowski – Członek
- Katarzyna Mordka – Członek
- Agnieszka Klimkiewicz-Kwiecień – Członek
Funkcję Przewodniczącej Komisji pełni: Pani Ewa Wilk-Siwecka
Jednym z głównych zadań GKRPA jest realizacja gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałaniu narkomanii. Program ten finansowany jest z budżetu gminy ze środków pochodzących z opłat za wydawanie i korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Do najważniejszych zadań Komisji należą:
- Motywowanie i kierowanie osób uzależnionych do podejmowania leczenia;
- Wyrażanie opinii w sprawach sfinansowania i dofinansowania przedsięwzięć w zakresie realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Koprzywnica;
- Współdziałanie z instytucjami i organizacjami w sprawach profilaktyki i zapobiegania nowym problemom alkoholizmu;
- Opiniowanie wniosków o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych i wydawanie opinii w formie postanowienia;
- Kontrola punktów sprzedaży napojów alkoholowych znajdujących się na terenie gminy Baranów Sandomierski;
- Zmniejszanie rozmiaru aktualnie istniejących problemów alkoholowych, problemów narkomanii oraz przemocy w rodzinie poprzez wspieranie działań mających na celu promowanie postaw społecznych ważnych dla profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz narkomanii.
Aktualności: Obecnie GKRPA prowadzi prace przygotowawcze dotyczące Świetlicy dla Dzieci i Młodzieży przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy. W świetlicy prowadzone będą zajęcia profilaktyczne i rozwojowe dla dzieci i młodzieży.
Punkt Informacyjno-Konsultacyjny ds. Uzależnień:
Jeżeli Ty, bądź bliska Tobie osoba ma problem z uzależnieniem (od alkoholu, narkotyków, hazardu lub innych) i nie wiesz co zrobić, jak pomóc komuś bliskiemu lub sobie?
Przyjdź i porozmawiaj w bezpłatnym Gminnym Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym:
Urząd Miasta i Gminyw Koprzywnicy
ul. 11 Listopada 88
27-660 Koprzywnica
Czynny w każdą środę od godz. 14.30-16.30 – dyżur pełni Instruktor Terapii Uzależnień Lech Gach
tel. 506 584 882
Jak to działa?
W jakiej sytuacji mogę uruchomić procedurę zobowiązania do leczenia odwykowego i jak to zrobić?
Aby daną osobę zobowiązać do leczenia odwykowego, muszą jednocześnie wystąpić przynajmniej dwie wskazane w ustawie przesłanki:
- – rozkład życia rodzinnego,
- – demoralizacja małoletnich,
- – uchylanie się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny,
- – systematyczne zakłócanie spokoju lub porządku publicznego.
Co powinno się napisać we wniosku? (wniosek można złożyć na piśmie, drogą elektroniczną bądź w formie ustnej podczas rozmowy)
- Należy opisać fakty dotyczące sposobu picia tej osoby, np. co pije, ile, gdzie, z kim: „mąż codziennie wraca do domu pod wpływem alkoholu”; „od kilkunastu miesięcy widzę, że syn ukrywa alkohol w garażu, pije w samotności, w ukryciu, unika rozmów na ten temat”
- Należy opisać zachowanie osoby pod wpływem alkoholu, jak to picie wpływa na rodzinę, czy w domu zamieszkują dzieci, które są świadkami takich zachowań. Jeśli a osoba wydaje pieniądze na alkohol albo przez swoje picie nie podejmuje pracy lub notorycznie zostaje zwalniana z tej pracy z powodu picia, nie dokłada się do budżetu domowego, nie płaci rachunków domowych za czynsz, prąd gaz – to także możesz opisać we wniosku.
- Można wskazać we wniosku osoby trzecie, które będą mogły udzielić informacji gminnej komisji, ewentualnie w późniejszym czasie sądowi. Gminna Komisja nie może wezwać takich osób – ich stawiennictwo jest dobrowolne.
- We wniosku należy umieścić swoje dane (imię, nazwisko, adres, telefon) i złożyć wniosek w Gminie, bądź wysłać pocztą. WZÓR WNIOSKU O ZOBOWIĄZANIE DO LECZENIA MOŻNA POBRAĆ TUTAJ
Co dalej?
Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w odpowiedzi na złożony wniosek może wezwać do stawiennictwa osobę podaną we wniosku lub także samego wnioskodawcę w celu przeprowadzenia rozmowy i ustalenia dalszych kroków.
W dalszym ciągu z osobą, która ma problem z piciem alkoholu przeprowadzana jest rozmowa motywująca do odbycia spotkania w Poradni Uzależnień w celu konsultacji ze specjalistą i diagnozy w kierunku uzależnienia.
Jakie są poszczególne etapy procedury?
Zobowiązanie do leczenia odwykowego jest uregulowane w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w art. 24-35, i choć schemat postępowania nie jest tam przedstawiony, to na podstawie opisu zadań procedury można się pokusić, w pewnym uproszczeniu, o pokazanie jej poszczególnych etapów w następujący sposób:
- Wszczęcie procedury (do gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych wpływa zawiadomienie albo gminna komisja rozpoczyna procedurę z własnej inicjatywy)
- Rozmowa z wnioskodawcą i zbieranie materiałów dowodowych, które mają uzasadnić, czy zachodzą przesłanki wskazane w ustawie, jako wymagane do skierowania sprawy do sądu, np. rozkład życia rodzinnego)
- Rozmowa z osobą zobowiązaną (jeśli się zgłosi)
- Skierowanie na badanie przez biegłych i włączenie opinii biegłych do dokumentacji (jeśli badanie zostanie zrealizowane). Niektóre gminne komisje po otrzymaniu opinii biegłych, która potwierdza uzależnienie, ponownie zapraszają osobę zobowiązaną na spotkanie z komisją.
- Wniosek do sądu (jeśli osoba zobowiązana, mimo stwierdzenia u niej przez biegłych uzależnienia, nie wyraża zgody na dobrowolne leczenie lub jeśli do badania nie doszło, ale z materiału dowodowego wynika, że możemy mieć do czynienia z osobą uzależnioną i dodatkowo mamy uzasadnienie dla przynajmniej jednej z czterech przesłanek społecznych wskazanych w ustawie)
- Rozprawa sądowa i postanowienie sądu.
- Środki odwoławcze (gminnej komisji przysługuje prawo do wniesienia apelacji do sądu drugiej instancji – sądu okręgowego).
PLIKI DO POBRANIA:
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie poprzez:
- czynną całą dobę infolinię 800 120 002 w tym:
- dyżur w języku angielskim (poniedziałki w godzinach 18-22)
- dyżur w języku rosyjskim (wtorki w godzinach 18-22)
- dyżur prawny (środy w godzinach 18-22)
- telefoniczne dyżury prawników 22 6662850
- e-mail niebieskalinia@niebieskalinia.info
- skype pogotowie.niebieska.linia (dyżur w języku migowym w poniedziałki w godzinach 13-15)
„Niebieska Linia” podejmuje również:
- działania polegające na kontakcie z lokalnymi instytucjami – w celu udzielenia pomocy osobom, które tego potrzebują
- interwencje wobec osób skazanych za przestępstwo z użyciem przemocy i/lub groźby karalnej wobec osoby najbliższej.
Więcej informacji na poniższym plakacie oraz stronach internetowych www.niebieskalinia.info oraz www.niebieskalinia.org
Pomarańczowa Linia – to program informacyjno – konsultacyjny dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki.
Głównym celem programu jest wstępna konsultacja telefoniczna lub on-line oraz pomoc w dotarciu do specjalistycznych placówek zajmujących się tego rodzaju problematyką. Dysponujemy ogólnopolską bazą danych dotyczącą leczenia uzależnień oraz miejsc pomocy dla osób dotkniętych problemem uzależnień. Program jest formą wsparcia dla rodziców i opiekunów, obawiających się o bezpieczeństwo i zdrowie swoich dzieci, mających poczucie, że są bezradni wobec faktu sięgania przez nastolatka po alkohol lub inne środki psychoaktywne (narkotyki, leki, itp.). Doradcy Pomarańczowej Linii, po uważnym i wnikliwym wsłuchaniu się w przedstawiany problem, służą radą i pomocą w podjęciu najbardziej pomocnej i konstruktywnej decyzji w zgłaszanej sprawie. Program zapewnia porady i konsultacje telefoniczne (infolinia – 801 14 00 68) oraz porady i konsultacje on-line pomoc@pomaranczowalinia.pl.
Główna siedziba programu mieści się w Profilaktyczno-Rozwojowym Ośrodku Młodzieży i Dzieci PROM w Łodzi. Konsultanci programu to specjaliści z wieloletnim stażem pracy profilaktycznej i korekcyjnej z dziećmi i z rodzinami. Istotnym elementem programu jest sieć regionalnych punktów konsultacyjnych „Pomarańczowa Linia”. Umieszczenie w naszej bazie punktów konsultacyjnych będzie możliwe po wypełnieniu i wysłaniu do nas kwestionariusza zgłoszenia tutaj