
Codziennie w Polsce papierosa po raz pierwszy próbuje 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. W skali roku to 180 tys. młodocianych, którzy wypalają rocznie ok. 4 mld sztuk papierosów. Niewielu z nich zastanawia się nad konsekwencjami palenia.
CZY WIESZ, ŻE KOBIETY, KTÓRE ZACZĘŁY PALIĆ PRZED 20. ROKIEM ŻYCIA I WYPALAJĄ PACZKĘ PAPIEROSÓW DZIENNIE SĄ NARAŻONE NA BEZPŁODNOŚĆ I MOGĄ NIGDY NIE ZREALIZOWAĆ SWOICH MARZEŃ O DZIECKU W PRZYSZŁOŚCI.
Według informacji podanych na stronie Ministerstwa Zdrowia, dzieci zaczynają eksperymentować z paleniem już w V i VI klasie podstawówki, a w wieku 13 lat już ponad połowa z nich przynajmniej raz spróbowała papierosa (źródło: WHO). Codziennie w Polsce papierosa po raz pierwszy próbuje 500 nieletnich chłopców i dziewcząt. W skali roku to 180 tys. młodocianych, którzy wypalają rocznie ok. 4 mld sztuk papierosów. Dane są alarmujące. W swoim najbliższym otoczeniu wśród rodziny i znajomych widzimy do jakich zmian zdrowotnych i życiowych tragedii mogą prowadzić takie uzależnienia.
CZY WIESZ, ŻE CO 6 SEKUND PALENIE ZABIJA JEDNĄ OSOBĘ NA ŚWIECIE W WYNIKU CHORÓB SPOWODOWANYCH PAPIEROSAMI.
DLACZEGO NIE WARTO ZACZYNAĆ?
- Wiesz już, że palenie to nałóg, który wyniszcza organizm człowieka i niezwykle trudno pozbyć się w przyszłości. Przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca – czy to nie jest zbyt wysoka cena?
- Palenie papierosów jest bardzo kosztowne. Jednostkowy koszt może nie wydawać się duży, jeśli jednak przełożymy to na dłuższy okres czasu palenia okazuje się, że moglibyśmy spełniać swoje marzenia, gdyby nie nałóg. Czy warto rezygnować z marzeń dla wątpliwej przyjemności palenia papierosów?
- Dbasz o higienę każdego dnia, przykładasz uwagę do tego jak wyglądasz, jakie ubrania nosisz i jaką masz fryzurę, dlaczego więc chcesz mieć zżółkniałe paznokcie i trudny do zniwelowania osad na zębach? Papierosy stopniowo nadają Twoim paznokciom żółty odcień (niezależnie od tego czy mamy pomalowane paznokcie czy nie), na Twojej twarzy pojawia się znacznie więcej wyprysków, które są efektem oczyszczania się organizmu z toksyn, a na zębach pojawia się żółty osad, który sprawia, że o śnieżnobiałym uśmiechu możesz zapomnieć na długie lata, nawet po rzuceniu palenia. Czy warto się na to godzić?
- Czy zdarzyło Ci się widzieć nałogowych palaczy, którzy paląc papierosa na mrozie trzęsą się z zimna i chociaż pogoda nie sprzyja, to jednak nałóg zmusza ich do podejmowania takich decyzji? A może widziałeś na lotnisku miejsca dla palaczy, gdzie na małej powierzchni pali kilka, a czasem kilkanaście osób, a chmura śmierdzącego dymu unosi się wokół nich? Czy chciałbyś być zmuszony przez nałóg do takich zachowań? Raczej nie, a sięgnięcie po pierwszego papierosa może sprawić, że możesz tak postępować.
- Palenie papierosów sprawia, że Twoje ubrania, włosy, a przede wszystkim oddech mają bardzo nieprzyjemny zapach. Czy chciałbyś wąchać popielniczkę? Na pewno nie, a dokładnie tak samo pachną nałogowi palacze niezależnie od zużytej liczby flakoników perfum czy odświeżaczy do ust.
- Czy wiesz czym jest „tytoniowa cera”? Dermatolodzy określają tak skórę twarzy osób, które palą papierosy – jest ona niedotleniona, przez co staje się coraz bledsza, szara i ma ziemisty odcień. Zawarte w dymie papierosowym substancje wpływają również na wysuszenie skóry, co jest powodem powstawania przedwczesnych zmarszczek. Czy warto zatem borykać się z takimi problemami?
- Palenie nie jest modne, jest reliktem przeszłości i nie ma nic wspólnego z rzekomą elegancją i byciem fajnym. Paleniem nie manifestujemy wolności, nie pokazujemy też swojego „ja”, a tym bardziej nie pomagamy sobie paląc w sytuacjach stresowych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest sport lub inna aktywność, dzięki której możemy spełniać marzenia, rozwijać talent i spędzać czas w miłym towarzystwie. Czy zatem lepiej spożytkować nasz talent, pieniądze i zdrowie na rozwijanie pasji czy „spalić się na starcie” i stać nałogowym palaczem?
- Palenie tytoniu znacznie obniża jakość życia seksualnego – znacząco wpływa na impotencję u mężczyzn. Papierosy negatywnie oddziałują na układ krążenia, nerwowy i hormonalny, a nikotyna dwukrotnie zwiększa ryzyko problemów z erekcją.
- Przeciętny palacz podjął 7 prób rzucenia papierosów, a aż 70% z nich chce rzucić palenie – czy naprawdę chcesz znaleźć się w tej grupie nałogowców?
