Zgodnie z art. 32 ust.6 i art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 ze zm.) obowiązkiem gminy jest zapewnienie:
- niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.
- uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
- dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a) 24. rok życia – w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b) 25. rok życia – w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno- -wychowawczych.
Gmina Koprzywnica powyższy obowiązek realizuje poprzez organizację dowozu w trzech formach:
- bezpłatnego transportu zbiorowego zapewnionego przez Wykonawcę wyłonionego
w postępowaniu o udzieleniu zamówienia, zgodnie z ustawą – prawo zamówień publicznych (zwanego Przewoźnikiem), - zwrotu rzeczywiście poniesionych kosztów przejazdu samochodem osobowym zgodnie ze wzorem określonym w art. 39a ust. 2 ustawy Prawo Oświatowe, na trasie dom – placówka – praca lub dom – placówka – dom,
- zwrotu kosztów przewozu dziecka/ucznia niepełnosprawnego i rodzica/opiekuna prawnego środkami komunikacji publicznej.
Aby otrzymać pomoc dla dziecka w formie dowozu do przedszkola, szkoły lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego należy złożyć wniosek wraz z kompletem załączników do dnia 30 czerwca do Urzędu Miasta i Gminy Koprzywnica, ul. 11 Listopada 88.
Informacje w sprawie dowozu dzieci niepełnosprawnych udzielane są w Centrum Usług Wspólnych w Koprzywnicy, ul. 11 Listopada 88, pok. 6 i 8 lub pod numerem telefonu 15 847 70 47.
Do pobrania: